Za vínem do oblasti Piemont

 

Přijali jsme pozvání na oslavu 150. let vinařství Contratto do oblasti Piemont v Itálii. Během těchto dnů jsme ochutnali i řadu skvělých vín z vyhlášených vinařství z oblasti Barolo a Barbaresco. Cesta byla v závěru korunována špičkovými sekty Contratto. Vína z této oblasti se řadí mezi absolutní italskou špičku a nikoho tedy nepřekvapí, že spolu s Toskánském se jedná o nejvýznamnější vinařský region v Itálii. Některá z nejzajímavějších vín, se kterými jsme se setkali, naleznete také v nabídce Retro Consistorium.

Piemont2.jpg

Oblast Piemont se rozkládá v severní části Itálie na úpatí několika hor, které kromě zajímavých panoramat dodávají této vinařské oblasti také jedinečné mikroklima, tolik charakteristické pro zdejší vína. Kromě milovníků vína si zde na své přijdou také fanoušci dobrého jídla. Důvodem jsou vzácné a velmi drahé lanýže, jejichž sezóna vrcholí na přelomu října a listopadu. Pro oblast Piemont jsou typické bílé odrůdy s nezaměnitelným aroma. V rámci každoročních slavností lanýžů, které probíhají hned v několika městech regionu, můžete ochutnat tuto lahůdku v omeletách, v tradičních těstovinách tajarin nebo dalších regionálních  pokrmech.

 

Překvapivá setkání u vína

Italskou cestu za vínem jsme začali příletem do Milána. V průběhu oběda, právě když jsme vychutnávali dobré Barbaresco, jsme si všimli, že u vedlejšího stolu sedí dcera Gaia slavného italského vinaře Angelo Gaji z vinařství Gaja. Podle mnohým vůbec nejlepšího vinaře Itálie. Svět je prostě malý.

Následně jsme podle plánu zamířili do vinařství La Spinetta. Vinařská legenda s typickým nosorožcem v logu. Mimochodem, věděli jste, že se k logu nosorožce váže historický příběh? V 16. století jej jako rytinu vytvořil umělec, který nosorožce ve skutečnosti nikdy neviděl, znal jej jen z vyprávění. Zde jsme prošli nejen samotné vinařství, ale ochutnali všechna i zdejší vína. Shodli jsme se, že nejlepším vzorkem bylo Barolo Vürsù, které naleznete také v našem vinném lístku. Vinařství La Spinetta je poměrně mladé, vzniklo teprve roku 1977, přičemž dnes obhospodařuje již okolo 100 ha vinic. Kromě těch v Piemontu také v Toskánsku, jejichž vína jsme zde mohli také degustovat.

Pod vinařství La Spinetta patří také Contratto, nejstarší výrobce šumivých vín klasickou metodou v Itálii. Pro šumivá vína Contratto je typické lehce vibrující perlení a nezaměnitelná mineralita. „Bubbles" Contratto jsou určené skutečným milovníkům butikových vinařství.

Poté nás majitelé vinařství La Spinetta pozvali do městečka Alba, kde si u příležitosti 150 let Contratto otevřeli svůj bar v podobném konceptu jako náš ristobar Retro Consistorium, a kde se podávala slavnostní večeře formou tapasů. Ocenili jsme zejména telecí jazyk s omáčkou Bagna càuda, chobotnici s cizrnovým pyré nebo výtečnou kombinaci masa a ryby - Vitello tonato.

 

Nejen vinařství tří žen

Další den jsme začali ve vinařství Azienda Agricola E. Pira & Figli patřící jedné z největších žen-vinařek z Piemonte – Chiara Boschis. Víno zde mají na starosti hned tři ženy z rodiny – babička, maminka a dcera. Zajímavostí vinařství je hořké aperitivní víno Barolo Chinato, za jehož typickou chutí stojí chinin, který se do něj přidává. Toto víno zde vytvořila čtrnáctiletá dcera majitelky. V nabídce Retro Consistorium naleznete z tohoto vinařství víno Barolo Cannubi (Cannubi je nejlepší vinice v Barolu).

Následně jsme se přesunuli do vinařství Ascheri, které nese své jméno podle místa původu v oblasti La Morra. Velké a trochu více komerční vinařství nabízí sice vynikající vína, ale i tak se nešlo zbavit pocitu masovosti, i s ohledem na skutečnost, že zrovna etiketovali lahve pro řetězec Carrefour. 

Dalším zastavením bylo vinařství Réva v Piedmontu, jehož majitel pochází z Brna a dělá vynikající vína. Například jejich Barbera d'Alba je konkrétně pro Martina Němce (pozn. jeden z majitelů Retro Consistorium) jedno z nejlepších, které kdy pil.

Hlavní akce večera probíhala v neskutečně rozlehlých sklepích Contratto (dlouhých 2 km). Po proslovu majitele jsme se přesunuli k jednotlivým stanovištím podle uskladněných vín, přičemž u každého z nich byl připraven michelinský kuchař, který připravil nabízené předkrmy (jako například kornoutek s tatarákem a parmezánovou pěnou). U každé takové zastávky proběhla samozřejmě degustace uskladněného vína.

Vinařství Contratto bylo první v Itálii, které vyrábělo šumivá vína metodou „classico“. Ve dvacátých a třicátých letech minulého století se dostalo na výsluní a bylo oblíbené v královských domech celé Evropy. Nejčastěji však v Anglii a ve všech koutech britské říše, kam postupně putovala celá produkce vinařství. Vznikl typ Contratto for England, který nebyl tak sladký jako jeho šampaňští kolegové z Francie. V období druhé světové války si jej bohužel oblíbil také Hitler, čímž jeho jrho renomé utrpělo. Značka Contratto je dnes známá především v Itálii. Znalci oceňují vysokou kvalitu těchto šumivých vín. Při nižní ceně, totiž nabízejí stejnou kvalitu jako šumivá vína z Champagne. Při srovnání s další italskou legendou, šumivým vínem Franciacorta z Lombardie, je Contratto chuťově jiné - specifické právě pro oblast Piemont a celkově méně komerční.

Po úvodní degustaci následovala hlavní večeře připravená stejnými michelinskými kuchaři, a kterou již doprovázela vína z celého konsorcia vinařství La Spinetta. Důstojná tečka za našim putováním za víny z oblasti Piemont.

 

Chcete ochutnat vybraná italská vína?

Pokud byste chtěli ochutnat ty nejzajímavější vína z naší cesty po severní Itálii, můžete si z vinného lístku Retro Consistorium vybrat následující představitele:

Asi nejvíce bychom doporučili Contratto Millesimato Extra Brut, excelentní sekt vyráběný tradiční metodou druhotného kvašení v lahvi. Bohaté aroma citrusů, meruňkových květů, medu a ořechů. Chuť je energická a vzrušující se stopou máslových sušenek, mandarinek a krásnou mineralitou, která ideálně doplňuje elegantní perlage.

Contratto for England z odrůdy Pinot noir, výjimečný a vyvážený sekt, který uspokojí každého milovníka šumivých vín. Aroma pečených toustů, jablek Granny Smith a lučního kvítí. Jemná a elegantní perlage, v chuti se stopou kvasinek a bílého ovoce. Víno, které si zamilovali u anglického dvora již před Druhou světovou válkou.

Barolo Cannubi – Chiara Boschi, komplexní a hluboké víno pocházející z prestižní viniční tratě Cannubi. Éterické aroma s tóny koření, květin a vyzrálého ovoce. Chuť je plná, suchá a harmonická se silným a elegantním taninem v dochuti.

Barolo Garretti – La Spinetta, chuťově bohaté Barolo s charakterem sušených hub, drobných lesních plodů a lískových oříšků. Plné tělo, zakulacené a hebké taniny, dlouhý a komplexní závěr.

Barolo Campé – La Spinetta, výrazná vůně kandovaných fialek, ostružin a čokolády, chuť je silná a svůdná s aromatem červeného ovoce, nesmírně dlouho přetrvávající a dovedená k dokonalosti pevnými taniny a dobře integrovanou kyselinkou.